Alumni Meet-2021 on 21-03-2021, Time: 11:00 am, via Online Mode

All Pages

Sport Activities

NAME OF COMMITTEE: Sports Committee

COMMITTEE IN-CHARGE: Mr. Mukul Tambe MEMBERS: Ms. Madhuri Shelar

NAME OF ACTIVITY: Sports week

DATE OF ACTIVITY CONDUCTED: 3rd to 8th October 2019

VENUE: ACP, Pune

NO. OF STUDENT VOLUNTEERS/ORGANIZERS: 10

BENEFICIARIES OF ACTIVITY : Students

PROPOSED OUTCOME OF THE ACTIVITY: To improve the students physical and mental health.

ACTIVITY REPORT:


Students from B pharm and M pharmof Alard College of Pharmacy, Marunji were actively participated in sports week arrange in college. The schedule and results are given as follows


Sports week 2019 – 20 time table:

Date Outdoor Indoor
03/10/2019 Cricket (Boys) Badminton (Girls and Boys)
04/10/2019 Cricket (Girls) Table Tennis (Girls and Boys)
05/10/2019 Cricket (Girls) Final Cricket (Boys) Carrom (Girls and Boys)
07/10/2019 Kabbadi and volley ball And Final Cricket (Girls) Chess (Girls and Boys)
08/10/2019 Kabbadi and volleyball final

Results of Outdoor Games:

Events
Cricket (boys)
Name of the students
Winner Final Year
Rupesh Pal, Dipesh Karbhari, AkshayBankhele, Sanket Yadav, VrajeshDivecha, Aniket Jaydane, Aves Khan, Shankar Shinde, Praful Tipale, Amit Sonlanki, KritikKhandelal, Sushant Rathod
Runner up Third Year
Aniket Bhagyawan, Akash Thutte, Om Deole, Omkar Throat, Harshad Yadav, Zabi Sheikh, Ramesh Karanda, Aashish Bharadiya, Vishal Gunjal, Kunal Bhujbal, Nitin Kure, Adesh Jadhav
Events
Cricket (Girls)
Winner Final Year
Shraddha Mulik, Jyoti Saini, Sanjana Walekar, GouriWagmode, Monika Choudhari, Ashwini Shinde, PratikshaBodke, Aditi Salunkhe
Runner up Second Year
Deepa Jadhav, Safiya Sheikh, Nikita Masalge, Rutuja More, AkanshaRupalwar, Pooja Wagmode, MuskanBanneti
Events
Volleyball (Boys)
Winner Third Year
RushikeshYadav, Akash Thutte, Aniket Bhagyawan, Omkar Throat, AdeshJadhav, Harshad Yadav
Runner up Second Year
Ravi Malawade, Mohit Jagdale, Ajay Singh, Rohit Sathe, Pankaj Walsetwar
Kabbadi (Boys)
Winner Second Year
Akshay Gupta, Ranjit Yashraj Jagtap, Anil Gaikwad, Prashant Karche, Omkar Jadhav, SamadhanBajabale
Runner up First Year
Shiv Pal, Parag Bhaviskar, Vishnu Magar, Vishvjit Dholes, Vaibhav Parhar, Vikas Jadhav, Satya Tripati
Kabbadi (Girls)
Winner Final Year
Shraddha Mulik, Jyoti Saini, Sanjana Walekar, GouriWagmode, Monika Choudhari, Ashwini Shinde, PratikshaBodke, Aditi Salunkhe
Runner up Second Year
Deepa Jadhav, Safiya Sheikh, Nikita Masalge, Rutuja More, AkanshaRupalwar, Pooja Wagmode, MuskanBanneti

Results of Indoor Games:

Events Winner Runner Up
Badminton (Girls) Single Sanjana Walekar Ms Shradha Mulik
Badminton (Girls) Doubles MsShradha Mulik&MsSanjana Walekar(Final Year) MsNeha Mishra &MsAnushkarBagde(Second Year)
Badminton (Boys) Single: Saddam Sheikh (Final Year) Dinesh Choudhari(Third Year)
Badminton (Boys) Double: Mohit Jagdale& Ajay Singh(Second Year) Gaurav Kapure& Shiv Pal(Final Year)
Table Tennis (Girls) Sanjana Walekar(Final Year) Aishwarya Harale(Third Year)
Table Tennis (Boys) Gaurav Kapure(Final Year) Shreyas Lotke(Second Year)
Carrom(Girls) Single: Nikita Jaybhaye (Third Year) Pooja Thakur (Final Year)
Carrom(Girls) Double: GrishmaMaskare& Nikita Masalge (Second Year) Aishwarya Rupekar&PunamNarute(Second Year)
Caroom (Boys) Single: Saurabh Kamble (Final Year) Akash Mane(Final Year)
Caroom (Boys) Doubles: Shailesh Sharma & Rahul Kopnar(Second Year) Shankar Shinde & Akash Mane(Final Year)
Chess(Girls): Shweta Dafal(Final Year) Pooja Thakur(Final Year)
Chess (Boys): Akash Mane (Final Year) Saddam Sheikh(Final Year)

The activity ended successfully. The winners and runnerup were awarded certificates and trophies on an annual day (15/02/2020)

List of students participated in inter college competition:

Sr. No Date Name of Student Name of competition
1 13/08/2019 Ms. Sanjana Walekar table tennis at PCCDE, Nigdi
2 13/08/2019 Ms. Aishwarya Harale competition on table tennis at PCCDE, Nigdi
3 13/08/2019 Ms. Anuja P competition on table tennis at PCCDE, Nigdi
4 13/08/2019 Ms. Neha Mishra competition on table tennis at PCCDE, Nigdi
5 22/01/2020 Mr Vishal Gunjal(Winner) Relay race at INVICTA Trinity college of Pharmacy
6 08/02/2020 Mr. Pankaj Walsetwar Mr.Mohit Jagdale Mr. Rohit Sathe Volley ball at Morya Youth Festival 2020
7 07/02/2020 Mr. Pankaj Walsetwar Mr.Mohit Jagdale Mr. Rohit Sathe (Runner up) Volley ball at Kirloskar Institute of Advanced Management Sciences

GALLERY OF EVENT:


Enquire Now